Мініскульптури Колодка у Будапешті. Частина 1

Хочете вирушити у цікаву й захопливу мандрівку Будапештом у пошуках скарбів? Так? То рушаймо! Тільки скарби у нас будуть незвичні – ми вирушимо на пошуки мініскульптурок. «Мініскульптурки?» – запитаєте ви. Так, вам не почулося. Ми шукатимемо чарівні скульптурки, творіння рук майстерного українського скульптора Михайла Колодка, що вже стали символічною окрасою Будапешта.

Михайло Колодко

Перш ніж вирушити у нашу загадкову подорож, я розповім вам трохи про самого скульптора.

Михайло Колодко – або як його ще називають самі угорці Міхай Колодко, – народився 1978 року в Ужгороді, Україна. У 2002 році він закінчив Львівську національну академію мистецтв. У доробку Михайла Колодка кілька великих скульптур, зокрема й скульптура Ігнаца Рошковича – угорського художника з українським корінням, який чимало часу творив в Ужгороді, а опісля в Будапешті.

previous arrow
next arrow
Slider

Одна зі скульптур Рошковича стоїть на площі Театральній в Ужгороді, а інша, така ж сама, красується на набережній у Будапешті. У 2010 році Колодко захопився створенням маленьких скульптур, яких нині налічується понад 30 і які можна зустріти не тільки в Будапешті, Ужгороді й Мукачеві, а й в інших куточках світу, зокрема й у Стокгольмі та Принстоні.

Однак зараз ми приділимо більше уваги саме тим мініскульптурам, які можна знайти у Будапешті. Наразі їх майже двадцять, але хтозна, можливо незабаром їх побільшає =)

Mekk Elek (1)

Сьогодні ми мандруватимемо по будайській частині Будапешта і саме тут і шукатимемо деякі зі скульптурок. А почнемо із мініскульптури, присвяченій Меккові Елеку.

Цей маленький козлик – герой угорського мультфільму. Хотілося б його назвати майстром на всі руки, однак насправді усе не так: за що б він не взявся, усе в нього виходить абияк. Через це усі інші звірята з нього насміхаються.

Як він чинить двері, то неодмінно прищепить комусь лапу або дзьоба. Як кладе цеглинки, то усе йде косяка і валиться додолу. Але хоч у Мекка Елека нічого й не виходить до ладу, угорцям цей герой припав до душі.

Знайти козлика можна по площі Селль Кальмана (Széll Kálmán tér) біля поручнів кам’яних сходів, що ведуть нагору.

previous arrow
next arrow
Slider

Опісля ми піднімемося цими сходами й далі вуличкою Варфок (Várfok utca) до Віденських воріт (Bécsi kapu), через які колись проходив шлях від Королівського палацу до самого Відня. Прогуляємося вуличками королівського району і дійдемо до площі святого Юрія (Szent György tér), звідки відкривається вид на офіс чинного угорського прем’єр-міністра та резиденцію президента. Біля резиденції знаходиться зупинка фунікулера і поблизу неї на кам’яній огорожі можна знайти зайченятко – це наша наступна мініскульптура авторства Колодко.

IMG_4122

І це не просте зайченя, це герой улюбленого угорського мультфільму – A Kockásfülű Nyúl (Кроленя із вухами у клітинку). Він завжди має з собою підзорну трубу, за допомогою якої слідкує за порядком у місті. І якщо десь твориться щось погане, він закручує свої довгі вуха і використовує їх як лопаті гвинтокрила.

Якщо уважно придивитися, то можна помітити, що кролик дивиться у свою трубу на Ланцюговий міст Сечені. Місцеві подейкують, що це він слідкує за станом мосту – а він у Будапешті найстаріший, – щоб повідомити коли його пора ремонтувати.

Варту він ніс порядно, адже саме у березні 2021 року Ланцюговий міст почали лагодити. Очікується, що оновлений міст постане перед нами вже 2023 року.

previous arrow
next arrow
Slider

Помилувавшись зайченям та прекрасним видом на Пешт, вирушаємо на пошуки наступної мініскульптурки. Тому спускаємося фунікулером донизу і від Ланцюгового мосту Сечені йдемо вздовж набережної у бік мосту Маргарити. Наступні наші знахідки чекатимуть нас одна за одною на нашому шляху вздовж Дунаю.

20201108-IMG_4175

Першим нас стрічає милий черв’ячок – а точніше головний серед усіх черв’ячків – Фокукоц (Főkukac). Оцей малюк – герой мультфільму 70-х років «Велика хо-хо-хо риболовля» (угор. “A Nagy Ho-ho-ho Horgász”), в якому розповідається про рибалку та його наживку. Однак у нашого черв’ячка справи набагато краще, адже ніяка рибка його вже не злопає, адже тепер він ніжиться на сонечку, милуючись Дунаєм. Ця скульптурка одна з улюблених серед місцевих та гостей міста. Взимку черв’ячкові зав’язують маленького шарфика, щоб той не застудився. Хіба ж не мило?

А серед рибалок навіть з’явилася традиція: перед тим, як вирушити на риболовлю, варто потерти носика малюку-черв’ячку для гарного улову.

Кумедно ще й те, що скульптурка розташована неподалік вулиці Рибалки (Halász utca).

previous arrow
next arrow
Slider

Ну що ж, йдемо далі? Майже через 300 метрів ми знайдемо ще одну популярну міні-скульптуру Колодка. І це буде не герой із мультфільму, а кубик. Але не простий кубик – а всім відомий кубик Рубіка.

20201108-IMG_4217

Ерньо Рубік (угор. Rubik Ernő) — угорський винахідник, скульптор і професор архітектури, який став всесвітньо відомий завдяки своїм об’ємним головоломкам та іграшкам, серед яких і Кубик Рубіка.  Саме його він придумав 1974 року, щоб пояснити студентам математичну теорію груп. Оця іграшка-головоломка стала настільки популярною, що згодом про неї почали говорити не лише в Угорщині, а й за її межами.

Популярність кубика не вщухає от майже 50 років, тож навіть і сьогодні туристи купляють його як сувенір із подорожі до Будапешта.

Знайти кубик можна на набережній, майже навпроти Парламенту, на кам’яній стінці сходів, що спускаються до Дунаю.

previous arrow
next arrow
Slider

А менш ніж через 100 метрів на нас чекатиме наступна мініскульптура Колодко, а саме мінітанк. Так-так, танк, але не величезний, а мініатюрний =)

20201108-IMG_4179

Його ще називають “сумний танк”. Він символізує угорську антикомуністичну революцію 1956 року.

В один із її моментів угорським революціонерам вдалося захопити радянський танк та іншу військову техніку, на боці яких вони написали “Ruszkik Haza!” (що буквально звучить як «Руські, додому!»).

Хоч мінітанк і поглядає зі свого місця на Парламент, дуло його опущене, що символізує собою кінець революції.

Скульптурка розташована на кам’яній стінці набережної неподалік від трамвайної зупинки на площі Баттяні (Batthyány tér).

previous arrow
next arrow
Slider

Отак трохи погулявши по Будайській стороні ми з вами знайшли п’ять мініскульптурок. Тож тепер трохи відпочинемо і невдовзі обов’язково вирушимо на пошуки інших.

Карта скульптур Буда

Фото: власні, kolodkoart.com, csodahelyek.hu, alice-and-wonderland.com, kozterkep.hu, hungarytoday.hu

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *