Як формуються звички?

Американський філософ і психолог Вільям Джейс казав: «Усе наше життя, хоч і має визначену форму, є всього лише сукупністю звичок».

Кожного дня ми приймаємо рішення або виконуємо певні дії, так звану рутинну роботу. Нам здається що це обдумані рішення та дії, але насправді це вплив наших звичок. Наскільки різноманітним є життя людини, настільки різними є й наші звички. У всіх нас є звички – корисні, а подекуди й шкідливі. Про деякі ми знаємо, про деякі навіть не замислюємося. А варто було б, оскільки знаючи свої звички, умови їх виникнення, їх психологію, можна більш гармонічно влаштувати своє життя. Адже наші звички впливають на наш стан здоров’я, продуктивність, матеріальне становище й щастя.

Саме про це і багато чого іншого, пов’язаного зі звичками, пише Чарлз Дахіґґ у своїй книзі «Сила звички».

Усі люди, як і їхні звички, різні. Але мабуть кожному спадало на думку «як змінити свою шкідливу звичку?», «як сформувати нову корисну звичку?» і т.д. Базуючись на багатьох наукових дослідженнях і власних спостереженнях, Чарлз Дахіґґ виділив своєрідну схему для створення/зміни будь-якої звички. За її допомоги можна сформувати нову корисну звичку, або змінити старі та шкідливі звички. Звісно зміни не завжди відбуваються легко і швидко, проте ця схема допомагає краще зрозуміти процес виникнення нової звички.

Дана схема передбачає визначення вказівки, бажаної винагороди, шаблону по її досягненню, та формуванню плану дій щодо створення циклу звички.

В своїх дослідженнях науковці з Массачусетського технологічного інституту виявили, що в основі кожної звички лежить неврологічний цикл, який складається з трьох частин: вказівка, шаблон, винагорода.

«Вказівка – імпульс, що каже мозкові перейти в автоматичний режим і радить, яку звичку використати. Далі йде шаблон – фізичний, розумовий чи емоційний. І, насамкінець, винагорода, що допомагає мозку визначити, чи варто запам’ятовувати цей конкретний цикл на майбутнє.» – Чарлз Дахіґґ, “Сила звички”

Наприклад, якщо ви хочете сформувати в себе звичку займатися спортом, то вам варто виділити вказівку – те, що побудить у вас інтерес і бажання займатися спортом. Ви помітили, що стали більше фізично втомлюватися від звичайних рутинних справ, або не влазите в модні джинси чи гарненьке платтячко? Значить у вас є чітка вказівка, що варто додати спорт у своє життя, щоб стати більш сильним та витривалим, або ж отримати струнку і більш витончену фігуру.

Або, наприклад, ви хочете вести здоровий спосіб життя, чи бажаєте досягти певного рівня іноземної мови для роботи або особистих цілей.

Щоб мотивувати себе до дії як і в першому, так і в інших випадках, необхідна винагорода.

«Винагороди могутні, бо вони задовольняють бажання.» – Чарлз Дахіґґ, “Сила звички”

В першому випадку це може бути покращення стану здоров’я та підвищення стійкості організму до фізичних навантажень, або ж стрункіша і привабливіша фігура, завдяки якій ви чарівно виглядатимете що в модних джинсах, що в гарному платті. Щодо правильного харчування – то ви станете здоровішими, краще себе почуватимете і будете більш енергійними. Стосовно вивчення мов, то ви покращите свої навички, будете відчувати себе більш впевнено спілкуючись іноземною мовою, зможете отримати більш кваліфіковану роботу.

Звісно такі винагороди мотивують, але шлях до їх досягнення може бути довгим, тому варто себе мотивувати маленькими приємними речами. Наприклад, смачним фруктовим смузі чи корисним батончиком після кожного заняття в тренажерному залі, або відвідинами спа-салону для розслабляючого масажу, або переглядом цікавого фільму з друзями. Чимось приємним і корисним, що надихатиме вас йти далі на шляху до досягнення цілей.

Маючи вказівку та винагороду, ви можете сформувати шаблон своєї звички. В даних прикладах – займатися спортом в тренажерному залі, почати вживати здоровіші продукти і правильно їх поєднувати, вивчати іноземну мову за допомогою онлайн-сервісів або записатись до мовної школи.

«Як тільки ви з’ясували цикл звички – визначили винагороду, що стимулює певну поведінку, вказівку, що дає поштовх до неї, і сам шаблон – можете приступати до зміни поведінкової моделі. Для цього треба спланувати вказівку й вибрати поведінку, що гарантуватиме вам бажану винагороду. Потрібен план дій.» – Чарлз Дахіґґ,  “Сила звички”

Отже, варто сформувати план дій. Спочатку, побачивши вказівку, нам треба особисто цілеспрямовано приймати рішення і слідувати шаблону (відвідувати тренажерний зал, вживати корисні продукти і т.д.), щоб отримати винагороду. Звісно, при цьому треба прикладати зусилля і силу волі, щоб не здатися. І чітко визначити для себе коли і за яких обставин ви будете виконувати цикл звички.

Наприклад – «кожного вівторка і четверга я ходитиму до тренажерного залу», «кожну середу і п’ятницю я відвідуватиму мовну школу», «кожного дня на вечерю я готуватиму собі овочевий салат» і т.д.

І так робити доти, доки цикл звички не почне працювати автоматично. І через деякий час, коли звичка буде відшліфована до автоматизму, ви побачите, що зусилля були того варті. Відповідно до наших прикладів – ви отримаєте чудову фігуру, покращите своє здоров’я та підвищите рівень володіння іноземною мовою.

Головне, вірте у себе!

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *