Читання завжди було одним із найпоширеніших видів дозвілля. Хоча наразі книгу все частіше замінюють електронні пристрої – телефони, планшети, ноутбуки. Але якщо порівняти читання книги із іншими способами отримання інформації, то воно значно перевершує їх в корисності, адже активізує кілька важливих відділів головного мозку людини, тим самим посилює наш розумовий потенціал. Окрім цього, відповідей на питання «чому потрібно читати книги?» є багато. То ж, давайте швидше їх розглянемо.
- Читання нас інформує, розширює наш запас слів, покращує навички письма і здатності правильно говорити, підвищує ерудицію. Читання книг допомагає збільшити наш пасивний і активний словниковий запас. Приємно ж, коли в повсякденному спілкуванні чуєш від людей гарні літературні слова, а не тільки сленг. Тому впевнено можна стверджувати, що читання робить нас не тільки більш поінформованими, а й привабливими для оточення. Незалежно від того, якого жанру літературу ви читаєте – художню, науково-популярну, мемуари тощо, – ви завжди отримуєте з неї нові знання та ідеї, якими можете потім ділитися з оточуючими.
- Отриману під час читання інформацію ми прямо чи опосередковано використовуємо в процесі прийняття рішень. Не дарма ж кажуть, що хто володіє інформацією, той володіє світом. Отож, чим більшою кількістю інформації ми володіємо, тим більш обґрунтованими будуть наші рішення.
- Читання допомагає нам концентрувати уяву та виділяти основне. Наш мозок починає активніше працювати та краще засвоювати інформацію. А це, погодьтеся, дуже добре, якщо ви плануєте вивчати щось нове, або ж ваш рід діяльності пов’язаний з великою кількістю інформації.
- Читання розвиває мислення та уяву. Так, читання нас розвиває. Книги змушують нас думати, аналізувати прочитане, робити на основі цього певні висновки. Читання “вмикає” логіку і раціональне мислення. Не менш важливим є розвиток уяви. Нерідко, читаючи книгу, ми поринаємо у світ героїв, прямуємо вуличками стародавніх міст чи сучасних мегаполісів, приміряємо на себе ролі та амплуа різних по характеру і зовнішності людей. І це цікаво, це захопливо.
- Читання книг надихає та мотивує. Коли ми гортаємо сторінки мемуарів чи біографій “великих людей”, то надихаємося на свої власні подвиги, знаходимо стимул до дії, мотивацію для подальшого розвитку. А велика кількість бізнес-книг та книг по особистісному розвитку, які зараз є на книжковому ринку, допомагають краще зрозуміти свої бажання, намітити цілі та розробити план по їх досягненню.
- Читання – хороший антистрес. В той час, як ми ведемо насичене життя, а засоби масової інформації, наприклад телебачення, підвищують стресове навантаження ще більше, книга допомагає зменшити прояви стресу. Це довів доктор Девід Льюїс-Ходжсон з лабораторії мозку Сассекського університету в Лондоні. Провівши ряд експериментів, він дійшов висновку, що читання протягом всього лише шести хвилин знижує стресове навантаження на 68%. А якщо почитати хоча б годинку? Коли ми поринаємо у світ героїв твору, ми відволікаємося від нашого буденного життя, від тривог і негативу, яким воно сповнене. Ми відпочиваємо. Про реальне життя все таки не варто забувати, але трохи порелаксувати читаючи варто.
- Читання – одна з активностей при вивченні іноземної мови. Читаючи твори мовою оригіналу або ж адаптовану для вивчення версію книги, ви не тільки відкриваєте для себе твір, а й вивчаєте нові слова, підсвідомо вчитесь особливостям граматики та синтаксису мови.
- Читання не тільки приємне проведення часу, воно підтримує наш мозок в активному стані. Читання не тільки покращує роботу нашого мозку, а й допомагає боротися із погіршенням пам’яті та запобігає ускладненням при хворобах мозку, наприклад таких як Альцгеймер.
- Читання покращує сон. Читання перед сном знімає напругу, сприяє нервовому розвантаженню, допомагає мозку налаштуватися на відпочинок, тим самим забезпечує спокійний та повноцінний сон. А чиv кращий сон, тим бадьорішими ви будете наступного дня. Тільки звісно не засиджуйтесь з цікавою книгою до ранку 😉
- Читання – це цікаве хобі. Хтось любить музику або спорт, хтось подорожувати або готувати, а хтось – любить читати. І це прекрасно. Адже у світі так багато гарної літератури, кількість якої з кожним роком зростає. То ж, виділивши на день пів години-годину часу для читання, ви зможете вже за декілька місяців прочитати вагомий стосик книжок.
Наскільки корисно читати книги ми з вами вже дізналися. Якщо ви зацікавились, то гайда читати!
“А як виробити в себе звичку до читання?”, може поцікавитись хтось. Тому ось вам декілька порад:
- Виділяйте час для читання. Почніть читати хоча б мінімум по 20 хвилин в день. Вибирайте той час доби, коли вам буде найзручніше зайнятися читанням – зранку під час сніданку, чи в обідню перерву, можливо під час поїздок в громадському транспорті, або ж перед сном. Головне вибирайте ті моменти, коли імовірність того, що вас щось відволіче, буде малою.
- Вибирайте літературу до свого смаку. Щоб виробити любов до читання, краще почати читати книги того жанру, який вам до вподоби. Якщо любите любовні романи або пригодницькі детективи, починайте з них. Поступово, коли читання стане для вас приємним заняттям, ви зможете додавати до свого арсеналу літературу інших жанрів.
- Розвивайте свої літературні смаки. Так ви познайомитеся з новими ідеями, інформацією та літературними стилями, і можливо відкриєте для себе нові інтереси. Якщо ви читаєте виключно художню літературу, не бійтесь спробувати щось нове із стилю найково-популярної літератури. І навпаки.
- Ставте книгу на видне місце, або ж носіть її з собою. Так у вас виникатиме бажання прочитати хоча б декілька сторінок на день. Особливо якщо у вас є вільні 5-10 хв, наприклад коли ви очікуєте в приймальні у лікаря або в салоні краси. А читаючи по 50 сторінок на день, ви зможете за тиждень прочитати 1 книгу середнього розміру, а за місяць – цілих чотири.
- Якщо ви любите читати в дорозі, або ж тягати з собою паперову книгу вам не зручно, – читайте електронні книги. З розвитком цифрових технологій і появою електронних книг процес читання став набагато мобільнішим. Тепер ви з легкістю можете загрузити додаток для читання книг, підібрати цікаву вам книгу, і насолоджуватися читанням. Таким чином, ціла електронна бібліотека у вас під рукою, адже більшість видавництв пропонує електронні варіанти своїх книг. Головне, не забувайте робити регулярні перерви, щоб ваші оченята трохи відпочили від екрану.
- Створіть власний ритуал читання. Придумайте для себе ритуал, який приносить гарний настрій і допомагає зміцнювати звичку до читання. Знайдіть спокійне місце, де вас не будуть відволікати. Це може бути як лавка в парку, так і зручне крісло в кімнаті. Можете приготувати собі щось попити – зелений чай, лате або навіть келих вина. Їсти за читанням не особливо зручно, хіба що ви їстимете щось легеньке – фрукти або горішки.
- Поставте перед собою мету. Наприклад, прочитати двадцять чотири книги за рік, тобто по дві на місяць. Головне, щоб ваша мета була реалістичною, і викликала у вас бажання рухатись далі. Краще прочитати менше, але з насолодою, ніж гнатись за кількістю.
- Ведіть записи. Створіть щоденник, в який будете занотовувати ваші думки, які виникли після прочитання певного фрагменту книги, або ж виписуватимете цитати з книги, які вам імпонують. Ведення записів доповнюватиме ваше читання і допомагатиме краще запам’ятовувати сюжет книги.
- Приєднайтеся до клубу книголюбів, або ж потоваришуйте з людьми, які теж люблять читати. Якщо серед них будуть ваші друзі, це буде ще краще, адже у вас буде на одну тему більше про що побалакати при зустрічі.
- Читайте книги дітям. Якщо у вас є маленькі діти, то читання стане приємним і корисним спільним заняттям. Батькам це допомагає осмислено проводити час з дітьми, а дітям це корисно для розвитку навичок розмовної мови і розширення словникового запасу, допоможе розвинути у них уміння слухати і зосереджувати увагу. Якщо у вас є діти старшого віку, то ви можете разом з ними обговорювати прочитане, ділитися враженнями і думками. Таким чином, створивши «сімейний книжковий клуб», ви читатимете і самі, і долучите до цього ваших дітлахів.