Чак Поланік “Бійцівський клуб”

Ексцентрична, провокативна, категорична. І це лише декілька слів якими можна описати книгу Чака Поланіка«Бійцівський клуб». Це неординарний твій про кризу сенсу життя, про сучасний світ, наповнений консюмеризмом та стереотипами.

Чак Поланік (англ. Chuck Palahniuk) – відомий американський письменник, нащадок українського емігранта. Навчаючись у коледжі, він відвідував Школу Журналістики та працював на Національному Громадському Радіо в місті Юджин, Орегон . Працюючи в місцевій газеті, не нехтував і підробітком механіком в у фірмі Freightliner, а також долучився до волонтерства. А згодом навіть приєднався до організації непокори Cacophony Society, де став регулярним учасником щорічних акцій.

Саме членство в цій організації і надихнуло Чака до написання незвичних історій, багато з яких видавці відмовлялися публікувати за їхній стиль написання. І хоча Чак Поланік розпочав свою літературну кар’єру в 35 років, сьогодні його літературний доробок вже налічує близько 20 художніх творів, відомих своєю ексцентричністю та сатирою.

«Бійцівський клуб» (англ. Fight Club) – один з найбільш відомих творів Чака Поланіка. Написаний в 1996 році, він одразу приглянувся видавцям та був схвально сприйнятий читачами. Подейкують, що прототипом проекту «Руїна» стала участь Поланіка в організації непокори Cacophony Society. Цей твір приніс авторові літературні премії Pacific Northwest Booksellers Association Award та Oregon Book Award, та ліг в основу однойменного фільму від Девіда Фінчера.

В Україні книга представлена Книжковим Клубом «Клуб Сімейного Дозвілля» у перекладі Олега Леська.

Отож, про що книга?

Головний герой, імені якого ми не знаємо, незадоволений своїм рутинним життям. З дитинства він робив те, що батьки вважають потрібним, а зараз працює на роботі та виконує те, чого вимагає від нього начальник, живе так, як живуть всі навколо, купує те, що й всі купують… Він веде сіре, однотипне, нудне існування в суспільстві, схожому на конвеєр. А ще його мучить безсоння. І знаєте, інколи воно може породжувати божевільні думки.

«Я безпорадний. Я дурний. Усе моє життя – лише жадоба володіти речами, потреба володіти речами. Моє крихітне життя».

Так ось, незабаром з’являється Тайлер Дьорден. І життя головного героя змінюється. Проте чи на краще? Він долучається до Бійцівського клубу, де збираються ті, хто живе в полоні буденності та прагне знову відчути себе живим.

«Можливо, річ не в самовдосконаленні. Можливо, річ у самознищенні».

І саме в Бійцівському клубі, змагаючись та гамселячи один одного до крові, ламаючи пальці, носи та ребра, – вони відчувають себе задоволеними, живими та повними енергії. Але поступово цього стає замало, і Бійцівський клуб виходить за рамки етики – його герої починають проект «Руїна», що уособлює собою організований хаос, бюрократію анархії.

 «На наше покоління не припало світової війни чи Великої депресії, але на нас припала світова революція проти культури. Велика депресія наших життів. Депресія духу».

Хоча герой, приймаючи участь в Бійцівському клубі,  й прагне здобути дику первісну свободу, звільнитися від тягаря стереотипів, таке бажання може завести в безодню.

«Бійцівський клуб» – незвичний твір, що вражає своєю манерою оповіді, критою суспільства та сатирою. Він неординарний, і можливо сподобається не всім. Проте тим, хто все ж таки наважиться з ним познайомитися, чекають цікаві та подекуди смішні моменти.

І хоча я порушила перше правило Бійцівського клубунікому не говорити про Бійцівський клуб, – за  загальні враження від книги та мавпочок-космонатів ставлю їй оцінку 4/5.

А тим, кому сподобалася книга, рекомендуємо до перегляду відео:

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *