Ніл Ґейман “Американські боги”

Чи вірите ви в богів? Якою б не була ваша відповідь, у книзі Ніла Ґеймана «Американські боги» ви з ними зустрінетесь, і буде їх тут доволі багато. Тож, давайте дізнаємось, що ж це за боги і чому вони настільки популярні.

Ніл Ґейман (англ. Neil Gaiman) — англійський письменник-фантаст, автор численних романів, графічних новел, коміксів та кіносценаріїв.

Видання New York Times включило його до списку авторів найбільш продаваних книг.

Його найвідомішими роботами є серія коміксів «Піщана людина», романи «Зоряний пил», «Американські боги», «Кораліна» та «Книга кладовища». Ґейман — лауреат численних літературних нагород, таких як премії Г’юґо, Неб’юла та Брема Стокера, медалей Ньюбері та Карнегі. 

Ґейман народився у Британії, але зараз проживає у Сполучених Штатах. Тому й не дивно, що події в книзі «Американські боги» відбуваються в його другій домівці. Вперше світ побачив цю книгу 2001 року. А вже 2002 року автор отримав за неї премії Г’юго та Неб’юла за найкращий роман і премію імені Брема Стокера. А 2017 року на телеекрани вийшов серіал за мотивами даної книги і з однойменною назвою.

Щодо українського перекладу, то книга у повному обсязі – із доповненнями та розширеннями від автора – вийшла друком 2017 року у видавництві «КМ-Букс».

Отож, повертаємось до книги!

Століттями мандрівники і шукачі пригод та кращого життя вирушали світ заочі. Багато-хто з них діставався Америки, країни можливостей, і приносив з собою в ці землі свої культуру, вірування та богів – скандинавських і єгипетських, грецьких і римських, слов’янських та індійських.  Люди в них вірили та приносили жертви, прохаючи щастя й достатку. Але все плинне, і на світ з’явилися нові боги, яким люди почали поклонятися, – боги телебачення й технологій, інтернету та мас-медіа…

Людські життя – як сніжинки: кожне з неповторними деталями, що складаються у знайомі візерунки, але у підсумку схожі між собою, як горошини.

А ще жив-був собі чоловік на ймення Тінь Мун. Жив доволі добре, мав дружину, але бац – і потрапив до в’язниці. Спокутувавши провину й відсидівши в каталажці три роки, Тінь виходить на волю. Проте, на волі нікому його чекати, за декілька днів до того в автокатастрофі гине його дружина Лора, і Тінь лишається всього. У відчаї й печалі Тінь знайомиться в літаку з химерним дідисиком, що зве себе Середою і пропонує колишньому в’язню роботу. Яким би це дивним не звучало, але Тіні нічого роботи і він погоджується на роботу «хлопчика на побігеньках», стаючи супровідником і охоронцем Середи. Не відразу Тінь розуміє, що Середа – це бог, головний серед усіх старих богів і який планує очолити супротив новим богам, що витіснили їх на край реальності, де вони стали нікому не цікаві.

Ось так і починаються пригоди Тіні, звичайного смертного, у світі старих і нових американських богів. А чи прийматиме Тінь участь у сутичці між богами і чи зможе він відшукати щось, заради чого варто жити далі – про все це ви дізнаєтесь, розгорнувши книгу Ніла Геймана «Американські боги». А я – поділюся з вами враженнями від книги.

«Американські боги» – це моє перше знайомство з творчістю Ніла Геймана і воно було доволі незвичним, але цікавим. Це доволі неординарна книга, що балансує на межі фантастики і трилера з психологічним наповненням. Незвичні і провокативні герої, які то страхають, то звеселяють, стикаються з постійними протиріччями та внутрішньою боротьбою. Тут лихо закручений сюжет, що поєднує таємничість і містику з реальним життям. Ґейман поєднав свої глибокі знання з міфології, елементи сучасної культури та творчу майстерність, щоб сплести докупи фантасмагоричну цікавинку, яка вражає.

Хоча читання цієї пухкенької книги на 696 сторінок давалося не надто легко, а від численних богів голова вже обертом йшла, книга мені сподобалася, і тому вартує оцінки 4/5.

P.S. Як відомо, у повісті Ґеймана «Повелитель полонини» (The Monarch of the Glen) пригоди героя Тіні тривають. Також вважається, що його книга «Хлопці Анансі» (Anansi Boys) є своєрідним продовженням книги «Американські боги». Що ж, перевіримо!

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *