Мег Джей “Важливі роки. Чому не варто відкладати життя на потім”

«Вік від двадцяти до тридцяти років – це критичний період дорослішання. В цей відрізок часу найлегше закласти основи того життя, яке ми хочемо прожити. Чим би ми не займалися, третій десяток – це переломний етап, це період важливої реорганізації нашого життя, а події, які відбуваються в цей час, справляють непомірно великий вплив на наше доросле життя».

Статистика стверджує, що період від 20 до 30 років – один із найважливіших періодів в нашому житті. Майже 80% доленосних рішень ми приймаємо до 35 років. На цей період приходять перші 10 років кар’єри, які дозволяють нам забезпечити своє фінансове становище і встановити основні орієнтири подальшого розвитку. До 30 років більше половини людей одружуються та народжують дітей. Та й взагалі, особистість людини змінюється найбільше саме в цей період. І саме тому цей період так цікавить багатьох психологів, соціологів та інших вчених.

Однією із дослідниць особливостей психології молодих людей віком від 20 до 30 років є доктор клінічної психології Мег Джей. На основі своїх досліджень та власної практики в якості психолога, вона написала книгу «Важливі роки. Чому не варто відкладати життя на потім» (“The Defining Decade: Why Your Twenties Matter–And How to Make the Most of Them Now”), в якій виділила 3 основні сфери нашого життя, на формування яких ми повинні прикласти якнайбільше зусиль у вищезгаданий період: «робота», «любов», «розум і тіло».

Розвивайте свій «капітал ідентичності»

 «Ми народжуємося не відразу, а поступово» – Мері Антін.

У всіх нас є «капітал ідентичності». Це сукупність особистих активів, запас тих ресурсів, які ми накопичуємо з плином часу. Це своєрідні «інвестиції в самих себе», це те, що ми робимо достатньо добре і достатньо довго, щоб воно стало невід’ємною частинкою нашого життя. Сюди можна включити не лише нашу освіту, наші знання та навички, а й наші особисті якості – характер, емоційність, манери тощо. Це те, що формує нашу свідомість, а загалом і наше бачення світу. Щоб залишатися мобільними і гнучкими, нам недостатньо просто накопичувати цей капітал, важливо його використовувати – і не вряди-годи, а постійно. Адже саме період від 20 до 30 років найкращий для реалізації наших амбіцій та планів, це найкращий період створити самих себе.  Отже, давайте діяти!

Формуйте зв’язки

Невід’ємним елементом нашого життя являються стосунки з іншими людьми. Кожного дня ми зустрічаємо нових людей, і будуємо з ними так звані “зв’язки”. На думку американського соціолога Марка Грановеттера «не всі відносини рівні, одні зв’язки слабкі, інші – сильні, при чому ця сила збільшується по мірі набуття досвіду». Сильні зв’язки у нас виникають із членами сім’ї та близькими друзями. Слабкі ж зв’язки – це ті люди, з якими ми знайомі, але не достатньо близько. Це можуть бути як наші сусіди, наші колеги, колишні викладачі та багато інших людей, з якими ми стикаємося по життю. І як стверджує соціолог Роуз Козер, «сильні зв’язки хоча і забезпечують нам підтримку і розуміння, але частково стримують наш розвиток, в той час, як слабкі зв’язки відкривають нам доступ до чогось нового і можуть допомогти нам розвиватись».

Тому, будьте комунікабельними, не бійтеся спілкуватися з людьми і заводити нові знайомства, адже вони можуть суттєво вплинути на ваше життя!

Усвідомте свої бажання і мрії 

«Неусвідомлене відоме – це те, що ми знаємо про себе, але чомусь призабули». Це ті мрії та бажання, які ми маємо, але не реалізовуємо, бо боїмося що в нас не вийде, або ж боїмось того, як навколишні люди на це відреагують. Саме тому ми знаходимося на певному роздоріжжі, коли вибираємо чим зайнятися і як діяти далі.

Тому, перед тим як будувати плани на життя, варто згадати, які у нас є мрії і чого ми бажаємо досягнути, бо усвідомивши свої мрії і бажання, ми чіткіше розумітимемо, що зробить нас щасливими і в якому напрямку треба наполегливіше працювати. Адже набагато приємніше працювати над досягненням власних мрій, ніж реалізовувати нав’язані суспільством цілі.

Будьте кращими

«Якби ми просто хотіли бути щасливими, досягнути цього було би легко; але ми прагнемо бути щасливішими за інших людей, а це майже нереально, оскільки нам завжди здається, що інші щасливіші за нас» – Шарль-Луї де Монтеск’є.

Ми часто порівнюємо себе з іншими людьми, і намагаємося перевершити їх хоча б в будь-чомусь. Це звісно радує наше самолюбство, дозволяє показати які ми класні, але коли в нас це не вдається, то ми розчаровуємося і починаємо заздрити. А заздрість ні до чого хорошого не приведе. У вашої подруги гарна спортивна фігура і ви таку хочете? То займіться спортом, попіклуйтесь про своє здоров’я. У знайомого успішна кар’єра? Оцініть свої перспективи та можливості їх реалізації, і працюйте над їх досягненням. Змініть свої заздрощі на мотивацію і працюйте над собою. Намагайтеся сьогодні бути кращими, ніж ви були вчора, а завтра старайтеся бути кращими ніж  ви є сьогодні.

Знайдіть свою половинку

«Навколо нас багато чого змінюється, але ми починаємо і закінчуємо своє життя з сім’єю» – Ентоні Брандт

Створення сім’ї  – це така ж важлива сфера нашого життя, як і кар’єра. І над нею теж потрібно працювати. Як сказав журналіст The New York Times Девід Брукс: «Наше щастя в більшій мірі залежить від того, з ким ми одружуємося, а не від того, який університет закінчили». Якщо навчання чи кар’єру можна спланувати, підібрати найбільш оптимальні варіанти, то в коханні вибір партнера являється більш глибоким поняттям.

Створення сім’ї  – одна із найважливіших подій в нашому житті, оскільки від неї багато чого залежить.  Знайти ту саму людину, з якою буде цікаво і комфортно не лише протягом «квітково-шоколадного» періоду, а й протягом всього життя, не так легко, як прийти до супермаркету і вибирати спагеті. До цього вибору треба віднестися серйозно, і враховувати що окрім фізичної привабливості, ви повинні відчувати і духовний потяг до людини, бажання бути з цією людиною, розділити з нею і радості, і невзгоди. Можливо ви знайдете свою половинку за принципом «любов з першого погляду», а можливо у вас буде декілька спроб побудувати відносини перед тим, як ви зрозумієте що таке кохання і відповідальність.

Звісно, чіткого порядку дій «як знайти свою половинку, одружитися з нею і завести сім’ю» в книзі немає, бо відносини – це така сфера нашого життя, яка не піддається чіткій систематизації і впорядкуванню. Але відображена інформація дозволить зрозуміти вам чого ви хочете від власних стосунків і які ідеали сімейного життя вам ближчі.

І не забувайте: «ваші відносини із вашою половинкою повинні приносити вам радість не тільки тут і зараз, але і в майбутньому».

Розвивайте свій мозок

«Чим більше ви використовуєте свій мозок, тим більше у вас буде мозку, який можна використовувати» – Джордж Дорсі, антрополог.

Спеціалісти з теорії еволюції стверджують, що в період від 20 до 30 років наш мозок переживає другий критичний період свого розвитку, а це означає, що нейронні зв’язки в мозку формуються так швидко, як і в нашому ранньому дитинстві. Відповідно, в цей період наш мозок характеризується пластичністю та високою активністю, тому ми легко засвоюємо нові знання, вивчаємо іноземні мови, набираємося професійного досвіду. Крім цього, «робота, яку ми виконуємо в двадцять з гаком років, вчить нас управляти своїми емоціями і долати ті складнощі соціальної взаємодії, із яких складається доросле життя. Робота і навчання в цей період дозволяють молодим людям освоювати нові і більш складніші навики, здобувати власний досвід. Соціальні зв’язки , які формуються в цей період, готують нас до подальших відносин і шлюбу. Плани, як ми будуємо після 20 років, допомагають нам мислити на роки і десятиліття вперед».

Отже, період від 20 до 30 років – найбільш сприятливий  не лише для розвитку вже існуючих знань та навичок, а й для опанування нових, це найкращий період для інтелектуального розвитку. «У віці від двадцяти до тридцяти років любов, робота та розум з’єднуються воєдино і перетворюють нас в тих дорослих, якими ми хочемо стати після тридцяти».

Будьте впевненими в собі

В період нашої молодості ми часто відчуваємо певне занепокоєння, або навіть страх. Особливо тоді, коли зазнаємо невдач. В таких випадках ми занепадаємо духом і зупиняємося на досягнутому. А треба наші невдачі розглядати як шанс для розвитку та змін. Адже впевненість в собі – це не вроджена, а придбана з досвідом якість.

«Бездіяльність породжує занепокоєння і страх. Дія – впевненість та сміливість. Якщо ти хочеш перебороти страх, не сиди вдома і не думай про це. Встань і дій» – Дейл Карнегі.

Тому, не бійтесь, зберіться і починайте діяти!

735221_981703378570704_2228666987973170061_n

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *