Книжковий 2019 рік

Книжковий 2019 рік виявився не надто багатим – всього 25 книг і 8896 сторінок. З них 16 книг українською, 5 російською та 4 англійською мовами. А все-таки, він був цікавим і захопливим. Тому коротко розповім про усі ці чудові книжки.


1. Розпочався мій книжковий рік із книги – «The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society» Мері Енн Шеффер та Енні Берровз; читала я її на оригіналі – англійською. (Українською вона вийшла як «Клуб любителів книжок та пирогів з картопляного лушпиння» у видавництві Віват.)

Написана книга у формі листування, тож якщо ви ще не знайомі з таким форматом – це хороший варіант, щоб розпочати знайомство. Мила й зворушлива історія про молоду письменницю Джулієт, яка шукає сюжет для нової книжки та… знайомиться із товариством дивакуватих книголюбів. У сюжет вплітається тема війни та життя після неї, однак попри певну трагічність історії у ній звучить – надія є і її не треба втрачати.

2. А далі – славнозвісна Агата Крісті та її легендарний Еркюль Пуаро«Убивство за абеткою».

Це – історія про серію жахливих, однак не менш дивних вбивств. Чому дивних? Бо кожну жертву вбивця обирає за допомогою абетки – і надсилає детективу листа, в якому пише коли пролляється кров наступної жертви. Проте ні поліції, ні геніальному Пуаро ніяк не вдається вирахувати хто ж буде наступною жертвою. Однак ланцюжок доказів все ж таки наводить Пуаро на слід…

Тож чи вдасться Пуаро розгадати таємницю, знайти убивцю і врятувати людей?3. Наступна книга – знову детектив, гостросюжетна історія-продовження про детектива Корморана Страйка та його помічницю Робін Еллакот – «Lethal White» від Роберта Гелбрейта, чи то пак, як ми вже знаємо, Д.К. Роулінг. (Українською книга вийшла під назвою «Смертельний білий» у видавництві КМ-Букс.)

Це вже четверта книга із серії. На цей раз до Корморана звертається юнак, який розповідає, що ще малим став свідком убивства, однак не може пригадати усі деталі. Справа цікава, однак робота не стоїть на місці – і детектив береться за справу одного члена британського Парламенту, якого шантажують. Як виясниться у ході справи, ці дві, здавалося б зовсім не схожі історії, якимось чином матимуть спільні деталі. Ух, буде цікаво…

4. Ви любите біографії? Наступна книга – перша на моїй полиці біографія відомої особистості, історія життя та кар’єри славнозвісної Мадемуазель Коко. Анрі Гідель, один із найвідоміших арт-критиків Франції, у своїй книзі «Коко Шанель» описав життя жінки, яка створила не тільки нечувані моделі одягу й прикрас, але й унікальний стиль, що вплинув на дизайнерів наступних років.

Матеріал поданий цікаво і переносить читача у вир тогочасних подій – ви прогуляєтеся вуличками, де крокувала сама Шанель, дізнаєтеся, що надихало майстриню моди, де вона черпала сили, кого любила і ненавиділа. Біографія Коко Шанель сповнена цікавими фактами, однак вони подані не просто як сухі факти, а обрамлені художнім доповненням, яке дозволяє відчути атмосферу, у якій творила легендарна Коко.5. Наступна книга – Артур Ґолден «Мемуари гейші». Це – історія про дівчинку із бідної японської сім’ї, яка потрапила до світу гейш.

А хто ж вони, гейші? Майстерні танцівниці, акторки чи співачки? А може служнички, що знають заварити смачний чай? Чи все таки елітні повії, що знають все про мистецтво кохання? Питань є багато, та й відповідей теж.

Про всі красоти та незгоди життя гейші ми можемо дізнатися саме з цієї книги – з історії дівчинки Нітти Саюрі з маленького рибацького селища, яка за примхою долі стала однійєю з найкращих гейш Японії.

6. Захотілося чогось душевного? Тоді вам сподобається книга Девіда Ніколза «Ми».

Ця книга – це розповідь про сім’ю, яка стоїть на порозі краху: чоловік з дружиною розлучаються, а стосунки з єдиним сином вкрай погіршуються. Але чи можна все налагодити й зцілити? Сім’я вирушає у свою останню подорож разом – Велике турне Європою, щоб провести гарно час і спробувати знайти відповідь на питання «що таке любов» і «в чому криється щастя». Добра й оптимістична книжка про кохання, про батьків і дітей, про різні характери та погляди на життя.7. «Людина у високому замку» – один з найвідоміших творів Філіпа Діка.

Він занурює читача у страхітливий альтернативний світ – світ, де у Другій світовій війні союзники зазнали поразки, нацисти захопили Нью-Йорк, японці контролюють Каліфорнію та усе західне узбережжя США, а Африка стала «піддослідним кроликом» для нацистів. Однак у центральній буферній зоні, яка ділить нові наддержави, живе автор підпільного бестселера – «людина у високому замку», чия книга пропонує нове бачення реальності. Бачення того, як фашизм подолано і мільйони зневірених отримали надію.

Але який світ справжній і чи він не вигадка?

8. Наступна книга – проза Інґмара Берґмана під назвою «Довірливі розмови».

Це – історія, що розгортається навколо класичного подружнього конфлікту, однак вона передається з глибоким «берґманівським» психологізмом і граничною напругою.

Роман складається з п’яти частин — п’яти розмов, що нагадують постановку театральних сцен. Спочатку автор описує нам оточення, де відбувається дія, потім знайомить нас із персонажами, а згодом – додає діалоги – розмови й роздуми героїв щодо любові, ревнощів, зради, відчуття провини, тривоги.9. Далі слідував містичний трилер з елементами детективу  Дот Хатчисон «Сад бабочек». (Українською книга «Сад метеликів» вийшла друком у видавництві Віват.)

За сюжетом спецагенти ФБР викривають «сад» неподалік великого маєтку. Але це не просто сад – це місце, де живуть викрадені молоді жінки, на спинах яких витатуйовані зображення метеликів. Їх утримує тут садівник – жорстокий збоченець, одержимий колекціонуванням унікальних експонатів дівчат-метеликів. Одна дівчина, якій вдалося вціліти, розповідає історію про дівчат-метеликів і «турботливого» колекціонера.

Приготуйтеся, буде страшно…

10. Кетрін Стокетт «Прислуга» – чудова книга, яку я рекомендую прочитати. Це – зворушливий роман про складні людські долі й несправедливість, а також про надію, любов до ближніх та віру у краще життя.

Історія розгортається у 1960-ті роки у штаті Міссісіпі, США. Молода дівчина Скітер повертається до рідного містечка Джексона, де прагне розпочати свою письменницьку кар’єру – і вирішує зробити дещо незвичне: написати про чорношкірих жінок і розповісти усьому світові як їм живеться на півдні штатів. Це доволі сміливий вчинок, адже в тогочасній Америці життя чорношкірих було ох яким несолодким, а справедливості було годі й шукати. Однак дві жіночки-служнички вирішують допомогти Скітер пролити світло на правду.11. «Розмальована вуаль» – моє перше знайомство із творчістю британського письменника Вільяма Сомерсета Моема. Ця трагічна й відверта історія кохання та ненависті, омани та прозріння стоїть на поличці класики ХХ століття. Головна героїня Кітті, егоцентрична й сповнена снобізмом, зрештою виходить заміж за молодого бактеріолога Волтера Фейна й згодом опиняється зі своїм чоловіком у Гонконгу. Але невдовзі їй стає нудно й вона закрутила роман з іншим чоловіком. Введена в оману обіцянками вічного кохання й розчарована вона постає перед вибором – знеславити своє ім’я чи спробувати зарадити скандалу і вирушити з чоловіком до невеличкого селища, де вирує холера. І саме там, у смертельній небезпеці, Кітті помічає повний барв і нових сенсів світ, який ховався від неї за розмальованою вуаллю ілюзій…

 

12. Наступна книга із серії про людське тіло – «Viva la vagina. Хватит замалчивать скрытые возможности органа, который не принято называть» Ніни Брікман та Еллен Стекен Даль. Ця книга написана молодими лікарками-студентками, які вирішили прямолінійно і без секретів розповісти усю правду про жіноче тіло. Без міфів і забобонів, а навпаки із гумором, авторки розповідають про жіночу репродуктивну систему та органи, які її формуються, про жіноче здоров’я та задоволення від сексу, про гігієну та контрацепцію. Можливо, щодо висвітлення деяких питань авторки підійшли занадто скрупульозно, але все-таки книга цікава і варта для прочитання кожній дівчині та жінці.13. Ну і трішки психології – Ерік Берн «Ігри, у які грають люди». Доктор Ерік Берн зазначає, що ми, навіть цього не усвідомлюючи, постійно граємо в ігри – і не у звичні «хованки» чи «доганялки», а в ігри, які визначають наш статус у житті. Це можуть бути сімейні ігри, ігри з друзями, подружні та сексуальні й ще багато інших.

Автор описує на прикладах про те, якими ці ігри бувають, а також дає поради, як розпізнати ігри і як протистояти прийомам маніпуляції та втягнення у небажані ігри. Хоча ця книга і не нова, однак розкриває певну сутність людських поведінки та вчинків.

14. А ви знаєте як читати класиків? Якщо не знаєте, то вам стане в пригоді книжка Ростислава Семківа «Як читати класиків».

Автор книги – літературознавець, критик і викладач, – проведе вас у цікаву мандрівку різними жанрами та творчістю відомих письменників.

Впродовж цієї мандрівки автор розповідатиме, як читати книжки та краще розуміти їх – як вловлювати приховані сенси, знаходити зв’язки між текстами і творами та, врешті-решт, як отримувати задоволення від читання класиків. Буде цікаво.15. Наступна книга – ще й найдовша серед прочитаних за рік – Джордж Мартін «Гра престолів». Так-так, я вже бачила серіал, однак бажання прочитати усю серію книг нікуди не поділося. Тим більше, якщо читати книгу мовою оригіналу.

Літо добігає кінця, і на горизонті вже майорить довга і холодна зима. «Зима близько» – як кажуть Старки із Вінтерфела. Однак ми з Еддардом Старком вирушимо на південь, до Королівської гавані, де він стане радником короля Роберта. Ох і нелегка ця ноша, як ми знаємо. Тим паче коли на Залізний трон зазіхає молодик-дракон із роду Таргарієнів.

Тож приготуйтеся, буде цікаво і не менш захопливо, ніж у серіалі.

16. Любите трилери? Я – так, особливо якщо вони з нотками детективу. Наприклад, як Ґіліян Флінн «Загублена». Це історія про подружжя Ніка та Емі Даннів – вони саме збираються святкувати п’яту річницю свого шлюбу. Аж тут Емі зникає, і, як за класичним випадком, поліція підозрює Ніка в убивстві дружини. А чим далі в ліс, тим все темніше – з’являється все більше і більше відомостей про те, що Емі боялася свого чоловіка. Однак Нік усе заперечує.

То кому ж вірити? Авторка майстерно подає нам історію з вуст обох героїв, щоб ми самі обрали на чиєму ми боці. Як прочитаєте книгу, то обов’язково доповніть враження переглядом однойменного фільму.17. Антивоєнний твір «Пастка‑22» — перший і найвидатніший роман американського письменника Джозефа Геллера, який спирається на власний досвід служби автора у Повітряних силах США у часи Другої світової війни. Головний герой, капітан Джон Йосаріан, вирішує врятувати своє життя, відмовившись від додаткових бойових вильотів, однак йому на заваді стає «пастка-22».

Ця історія повна сарказму і чорного гумору, автор зосереджує увагу навколо жорстокості та абсурдності війни, висміює ідіотизм та користолюбність військової бюрократії. Ця книга, попри свою тему, у дечому оригінальна і комічна, і вважається одним із кращих літературних творів ХХ століття. Якщо буде цікаво, то перегляньте серіал, знятий за мотивами книги.

18. Наступна книга – продовження фентезійної саги «Багряна королева» від Вікторії Авеярд, а саме третя книга циклу «Клітка короля».

Книга переносить нас у світ, де люди зі срібною кров’ю народжені панувати, а люди з багряною кров’ю – приречені бути рабами. Головна героїня Мара — дівчина з багряною кров’ю, що самим фактом свого існування ставить під сумнів справедливість предковічного ладу й одразу стає символом боротьби за права пригноблених багряних.

На цей раз Мара опиняється у полоні короля Мавена – у самому вирі придворних інтриг, маніпуляцій і несподіваних політичних союзів. Однак вона не здається і не падає духом, адже її друзі на волі розгортають масштабну боротьбу.19. Знаєте актора Тома Генкса? Так от, оцей голлівудський актор спробував себе як письменник – і подарував нам збірку короткої прози під назвою «Історії, наклацані на друкарській машинці». Вона складається з сімнадцяти оповідань, які відкривають читачеві різну Америку і різну американськість. Одні оповідання веселі й кумедні, одні романтичні, а деякі дивують або розчулюють. Історії доволі цікаві й неодноманітні, а ще у кожному з оповідань якимось чином присутня друкарська машинка – і не дивно, адже Том Генкс їх колекціонує.

Хоча коротка проза мені не так до вподоби, як великі романи чи їхні серії, однак читати ці історії було доволі цікаво.

20. Наступна книга – історія про творчу кризу, родинні стосунки та сподівання на краще. «Куда ты пропала, Бернадетт?» Марії Семпл.

Ця історія про талановиту архітекторку, ексцентричну жінку та маму-дивачку (ну бо вона назвала доньку Балакрішна, хіба не дивно?) – Бернадетт Фокс. І от її донька, яку ласкаво називають Бі, забажала за відмінне навчання отримати сімейну мандрівку до Антарктиди. Але за кілька днів до поїздки мама зникає. Все перевертається догори дриґом і всі вирушають на пошуки Бернадетт. Хіба могла вона безслідно зникнути? А чи не вирушила вона самотужки до холодного континенту? Беріться за книгу, щоб дізнатися.


21. Дейв Еггерс «Сфера». Уявіть собі середовище тотальної справедливості та всеохопного щастя, де приватність вважається крадіжкою, а таємниці – брехнею. Отакий ідеал суспільства створила компанія-монополіст «Сфера».

Головна героїня Мей Голланд влаштувалася на роботу до «Сфери» і тепер її успіх та статус залежить від кількості «цвірків» у соцмережі, а кожен крок фіксується камерами. Стоп, а хіба це не схоже на світ, у якому ми тепер живемо?

Антиутопічний роман, який змусить задуматися про життя у цифрову еру і те, чи дійсно ми хочемо усім ділитися. Доволі інтригуюче.

22. Майк Вікінг «Hygge. Секрет датского счастья» – саме та книга, яку варто читати у зимовий період, коли надворі похмуро і холодно, а вдома хочеться створити атмосферу затишку.

Вже неодноразово данці займають перші місця у рейтингах за рівнем щастя. Як їм це вдається? – запитаєте ви. А ось як – вони створили свою життєву філософію, яка допомагає створити атмосферу спокою, тепла і гармонії – хюге. І ось про те, що це за річ така хюге і як досягти цієї хюгної атмосфери розповідає Майк Вікінг, засновник Інституту дослідження щастя у Копенгагені.

23. Наступна книга у продовження теми хюге – Майк Вікінг «Lykke. В поисках секретов самых счастливых людей».

У цій книзі автор визначить і охарактеризує основні риси найщасливіших людей світу. Він розповість про те, як вони додали радості та світла у своє життя, як наповнили його щастям і затишком. Історії та секрети щастя з усього світу – просто перед вами.

Залишиться тільки обрати, які вам до вподоби, і реалізувати їх.

24«101 далматинець» Доді Сміт – любенька історія про пана та пані Любеньких, у котрих живе пара чудових собак-далматинців — Понґо й Леді.

Звичайно, двома собаками все не закінчиться – невдовзі народжуються цуценята, аж п’ятнадцять. І вони такі миленькі, такі м’якенькі, що Лютелла де Явол навіть жартує, яка б чудова шубка із них вийшла.

Звучить як жарт, але у затишному будиночку Любеньких ніхто й не підозрює, яка небезпека чигає на маленьких далматинців…


25. Що ж, останньою книгою книжкового 2019 року була душевно-тепла історія від Ульфа Старка під назвою «Маленька книжка про любов». Ця книга, зокрема, була ще й найкоротшою серед усіх прочитаних за рік.

Ця книга вдало підійшла, оскільки розповідала про дні напередодні Різдва, коли може трапитися чимало див. Головний герой, хлопчик Фред, сумує за татком, який на війні, й повсякчас допомагає мамі, очікуючи на омріяні подарунки – і, знаєте, якщо мріяти й робити хороші справи, усе може скластися, як треба.

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *