Вірджинія Вулф “Флаш”

Чарівна книжка від представниці британського модернізму Вірджинії Вулф«Флаш» – це незвична історія, адже головним героєм є собака. А саме – миленький золотистий кокер-спанієль Флаш.

Вірджинія Вулф – британська письменниця, літературна критикиня, представниця «другої хвилі» фемінізму й одна з провідних фігур доби модернізму. Як донька художниці та літературного критика, Вірджинія отримала гарну естетичну освіту і завжди була оточена мистецтвом у різноманітних його проявах. Розрадою від сімейних потрясінь (болючої смерті матері та старшої сестри) і водночас покликанням письменниці стає література. Письменниця вміло поєднує просвітництво, романтизм та вікторіанський реалізм, приділяючи значну увагу  жінкам, особливо авторкам-жінкам. Разом з чоловіком вони входили до літературного об’єднання «Блумсбері» та започаткували видавничу справу, де неодноразово свої твори публікувала й сама Вірджинія. До найвідоміших її робіт відносять романи: «Місіс Делловей», «На маяк», «Орландо» та «Флаш».

Роман-біографічний нарис (саме так, біографічний нарис) «Флаш» вперше перекладено українською Наталією Семенів і видано молодим видавництвом «O.K. Publishing» в 2017 році.

Отож, повертаємось до книги.

Ця книга – це чарівна історія життя кокер-спанієлика на кличку Флаш. Флаш – гарненький песик, образ якого Вірджинія Вулф взяла із реального прототипа – собаки вікторіанської поетеси Елізабет Баррет Браунінґ. Проте книга не схожа просто на біографічний нарис, а на історію становлення героя – від дитинства та юності до зрілості.

Юний Флаш потрапляє до своєї нової хазяйки, міс Браунінґ, освоюється з її розкішним помешканням та усвідомлює свою аристократичність. Йому подобається проводити час у компанії люблячої хазяйки та радіти її любощам.

Вона говорила. Він був німий. Вона була жінкою, він – собакою. Так близько об’єднані, й так неосяжно розділені…

В книзі Флаш відіграє не просто роль собаки, що має золотисту шерсть і гавкає, а роль члена сім’ї та відданого друга. Він, як і людина, відчуває гаму різноманітних емоцій – безтурботності і смутку, радості і щастя.

Проте коли в життя міс Баррет входить містер Браунінґ, Флашу приходиться змиритись з тим, що заради своєї хазяйки йому варто поступитись місцем біля своєї міс і налагодити стосунки з чоловіком в жовтих рукавичках. І хоч він «належав до родини псових, але був також дуже чутливим до людських емоцій», тож його почуття еволюціонують від ненависті до кохання.

Як підсумок, це – хороша історія, оформлена у формі «роману виховання» та з яскраво зображеними Англією та Італією, побутом і звичаями тогочасної аристократії. Це – роман-гра, роман-іронія, що поєднує в собі значно більше, аніж просто історію життя спанієля. «Флаш» – вартий уваги чарівний роман від Вірджинії Вулф у гарному українському виданні, який так і хочеться почитати. Тож, загальна оцінка 4/5.

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *