Анрі Гідель “Коко Шанель”

Мадемуазель Коко – неймовірна й талановита жінка, що зуміла стати всесвітньо відомою дизайнеркою одягу, уособленням моди та стилю. Яким було життя цієї рішучої «швачки із золотими пальцями» та як їй вдалося досягти такого успіху – про це і не тільки у книзі Анрі Гіделя «Коко Шанель».


Анрі Гідель – відомий французький письменник, критик, історик мистецтва. Маючи ступінь доктора з філології, Гідель довгий час викладав у Орлеанському університеті, однак, полишивши викладання, з головою поринув у літературну роботу.

В доробку цього чудового автора численні романізовані біографії знаменитостей, зокрема Коко Шанель, Пабло Пікассо, Жаклін Кеннеді, Марії Кюрі, Жоржа Помпіду тощо. Поєднання фактів та невимушеного стилю написання зробило його книги популярними, їх перекладають багатьма мовами світу. А в 1991 році Анрі Гідель став володарем Гран-прі Міжнародного союзу літературних критиків.

Однією з найпопулярніших біографій з-під пера Анрі Гіделя є книга про відому Коко Шанель. Вперше він її опублікував у 2000 році. Українською книга з’явилася 2018 року в перекладі Онисії Колесникової та чудовому оформленні від видавництва «Фабула».

Історія цієї неймовірної жінки, чиє справжнє ім’я Габріель Бонер Шанель, починається в Сомюрі, де вона народилася 1883 року в сім’ї не надто заможного торговця. Після смерті матері, батько Шанель, який так любить мандри й веселощі,  залишає своїх двох синів на опіку державі, а дівчат – Габріель та її сестер Юлію і Антуанетту – передає на виховання до Обазинського сиротинцю. Саме в умовах цього монастиря, наділеного шармом цистерціанської архітектури, й зростатиме Габріель.

В Обазині Габріель навчають шиттю, переважно найбільш практичним навичкам, однак їй це зовсім не до вподоби. От вам й іронія долі – в майбутньому Габріель займатиметься тим, що так не любила в свою юні роки.

Можливо, ставлення до шиття у Габріель частково змінюється під впливом її тітоньки Костьє, яка цікавилася капелюшками й сама створювала чарівні екземпляри. Тоді юна Габріель розуміє:


«Шиття може бути чимось більшим, ніж просто шиття… Чимось зовсім несхожим на нудне застосування звичних технік у процесі рутинної щоденної роботи».


Розпочавши своє доросле життя із роботи у невеличкій крамничці в містечку Мулен, Габріель знаходить багато друзів, зокрема серед військових гарнізону. І саме в Мулені вона отримує ласкаве й таке кумедне призвісько Коко.

Обставини так складаються, що одним з її друзів стає Етьєн Бальсан, заможний офіцер й любитель кінних перегонів. Саме він згодом знайомить її з англійським промисловцем Артуром Кейпелом, що займав важливе місце у серці Габріель та відіграв немалу роль у становленні її Мадемуазель Коко.

Кейпел, як нам відомо, допоміг Коко відкрити свою першу крамничку зі створення модних образів. Отак і починається терниста дорога Габріель – від молодої швачки до всесвітньо відомої Мадемуазель Коко.

«Вони вважали мене бідолашним покинутим пташенням. Насправді ж я була хижаком. Поступово я навчилася життю, я маю на увазі, навчилася захищатися від нього».

Підбираючи собі вбрання, яке підкреслювало б її худорляву й геть не жіночу фігуру, та маючи чудовий смак, Коко зрозуміла, що її стиль одягу пасуватиме й іншим жінкам. Ось так вона й «відкрила новий спосіб підкреслення жіночності: менш очевидний, більш невловимий, однак не менш ефектний».

Коко Шанель стає обличчям «шалених двадцятих», однією з найвідоміших модних дизайнерок світу – лишень чого варті її костюми з джерсі та маленька чорна сукня, а елегантні сумочки та капелюшки! Завдяки їй маленькі солом’яні капелюшки канотьє стають модним додатком до повсякденного образу, а штани  неодмінним елементом жіночого гардеробу.

Саме Шанель створює моду на біжутерію – ще ніколи штучне каміння не було настільки популярним – «таким чином вона оживляє стриманість свого одягу, свої доволі строгі створіння».

А згадайте хоча б її всесвітньо відомі парфуми – «Шанель №5» – перші парфуми, що в складі мають синтезовані складники та багатогранну композицію. У час, коли парфуми відтворювали запах одної-єдиної квітки, парфуми Шанель характеризувались новизною і розмаїттям аромату.


Коко Шанель – це уособлення «жіночої вроди, чоловічого розуму та фантастичної енергії».

«Вона була дуже впевненою у своїх судженнях, твердо стояла на своєму, її розум був наче висічений із цільного каменю і спирався на непохитний фундамент. Здається, вона ніколи не помилялася. Інтуїція не підводила її. Вона мала надзвичайно розвинене чуття якості і розпізнавала її навіть у тих сферах, які були їй незнайомі».

Книга «Коко Шанель» – ця історія життя та успіху прекрасної мадемуазель Коко, це біографія сильної характером жінки. Оповідь подана не просто сухими фактами, а в контексті тогочасної епохи – так ми знайомимося з безліччю сучасників Коко, серед яких відомі художники та письменники, театрали, співаки та танцюристи, дизайнери й модельєри, та навіть аристократи й вельможі.

Цікава й мотивуюча книга, яка надихає й дарує сили для власних звершень. Моя оцінка – 5/5.


Щоб доповнити образ про цю неймовірну жінку, рекомендують переглянути кілька фільмів, знятих про неї – «Самотня Шанель» (Chanel Solitaire, 1981), «Коко Шанель» (Coco Chanel, 2008), «Коко до Шанель» (Coco Before Chanel, 2009) з Одрі Тоту в головній ролі, та «Коко Шанель та Ігор Стравінський» (Coco Chanel & Igor Stravinsky, 2009). Зокрема є численні телепрограми та документальні фільми про її модний дім.

А якщо хочете поглянути на прикраси, створенні модним домом Шанель, то загляньте сюди.

Вам це може бути цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *